Ana Sayfaya Git E-Posta Gönder Site Haritası


 

 

CAM NEDİR ? CAMIN TARİHÇESİ
  (10)

Cam Yapımında Kullanılan Aletler:

El yapımı camın işlenmesinde ve biçimlendirilmesinde Cam yapımcılarının kullandığı birkaç temel araç vardır ve genellikle basit bir görünüme sahiptir. Şekilleri ve görüntüleri erken zamanlardan itibaren çok az değişmiştir.

Demirden Üfleme çubuğu, potadan cam alma çubuğu, pontil,makaslar, maşalar, kancalar ve bitmiş sıcak camın taşımak için tutucular.

Cam üretiminde kullanılan araçlar için önemli bir özellik gerekir. Bunlar cama sıcakken elle kolayca şekil vermek için kullanılır. Üzerinde çalışılan malzemenin sıcaklığı, biçimlendirmede kullanılacak araçların ısıya dayanıklı ya da cama karşı uygun nitelikli olmasını gerektirir.

Bu aletlerin parçaları Surrey ve Sussex’teki cam evlerinde bulunmuştu. Bundan daha erkene tarihlenen buluntu yoktur. Kerpeten delik genişletme aleti ve dudağı biçimlendirmek için kullanılan çeşitli boydaki makaslar bu aletler arasındadır. Antik çağda cam vazoları şekillendirmek üzere kullanılan kalıplar kilden yapılıyordu. Belçikadaki bir cam evinde Roma dönemine ait bir kare şişe, oluklu şişe ve üzüm salkımı biçiminde şişe için hazırlanmış kil kalıplar bulunmuştur. Kil kalıplar Ortaçağda da kullanılmıştır. Daha sonraları bugünde kullanılan demir ve bakır kalıplar ortaya çıkmıştır.

Noble; cam ustasınıni kabn işlenmesi aşamasında camı tutmasına biçimlendirmesine yarayan uzun, metal çubuktur. Üfleme işleminden sonra, tabanına tutturulan noble yardımıyla kabın ağız kenarı, kulbu (kulpları) bezemesi tamamlanır. Noble çoğunlukla tabanda tutturulmuş olduğu noktada bir iz bırakır. Bununla birlikte tüm cam kapların tabanında noble izi yoktur. Çünkü bazı cam ustaların parlatma ve cilalama yöntemleriyle bu izleri yok etmiş olmalıdırlar.

Cam yapımının diğer el sanatlarına göre ayrıcalığı vardır. Çok sıcak bir malzemeyle çalışılmaktadır, ayrıca hızla soğuyan, katılaşan bir malzeme olduğundan tasarımlanan biçimin bir anda ve kesinlikle ortaya çıkarılması gerekir.

Cam üfleme çubuğu yani pipo Suriye ve Mısır'da M.Ö. 250 yıllarında veya milattan hemen önce keşfedilmiştir. İçi boş cam kaplar üretiminde piponun bulunması gerçek anlamda bir dönüm noktası yaşanmış ve günümüz camcılığının temeli atılmıştır.

Şişe ve kavanozların otomatik yöntemle üretimleri :

Tüm şişe ve kavanozlar daha 150 yıl öncesine kadar ağızla üretilmekteydi. İlk kez 1886 yılında İngiliz Ashley kullanılabilir nitelikte bir şişe üfleme makinasını gerçekleştirdi.Tüm şişe üfleme makinalarında mamülün tam şeklinin verilebilmesi için 2 kalıba ihtiyaç vardır. Ön kalıpta makinaya verilen cam damlacığı fıska haline getirilip, hafifçe üflenerek mamule kaba hatları kazandırılır. Bu kaba şişe hatları verilmiş fıska daha sonra esas kalıpta şişe veya kavanozun son haline üflenerek şekillendirilir. Ön kalıp sayesinde cam şişe ve kavanozları yaklaşık aynı cidarlı olarak üretmek mümkün olmuştur.

Yazının devamı
İlk sayfaÖnceki SayfaSonraki SayfaSon Sayfa
1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14

 

 
VİTRAY

Vitray Nedir?

Vitrayın Tarihçesi

Camın Tarihçesi

Vitrayın Uygulama Alanları

Vitray Teknikleri

Tiffany (Bakırlı) Vitray

Kurşunlu Vitray

Boyama Vitray

 Mozaik Vitray (yapıştırma)

Diğer Vitray Teknikleri

Faydalı Bilgiler -Araçlar – Kaynaklar

Vitray Desenleri - Kalıpları - Şablonları

Vitray Bilgisayar Programları Download

Vitray Kitapları

Vitray Malzemeleri

Vitray Yapmanın Püf Noktaları

Vitrayların Fotoğraflanması

AYNA /
 DEKORATİF CAM ÇALIŞMALARI

Asit Gravür Ayna / Cam

Asit Koparma Ayna / Cam (Jirve)

Kumlama Ayna / Cam (Sablaj)

Mozaik Ayna

Vitray Ayna

Füzyon - Fizyon Cam (Eriyik)

Hediyelik Eşya

TİFFANY LAMBA - ABAJUR

Ayaklı Tiffany Lamba

Sarkıt Tiffany Lamba

Aplik (Duvar Lambası)

Ana Sayfa

E-mail

Site Map

Bu Siteyi Sık Kullanılanlara Ekle

Bu siteye link verin