Ana Sayfaya Git E-Posta Gönder Site Haritası


 

 

CAM NEDİR ? CAMIN TARİHÇESİ
  (13)

Sertleştirilmiş (duralanmış) cam nedir?

Sertleştirilmiş cam mekanik mukameveti yüksek olan, darbeye dayanıklı, kullanımda normal camdan daha dayanıklı olan bir cam türüdür. Bu dayanıklılık cam mamülün ergime noktasına yakın bir dereceye kadar ısıtıldıktan sonra basınçlı hava ile aniden soğutulmasıyla sağlanır. Bu şekilde sertleştirilen camlar normal camlardan daha serttirler; çiziklere , darbelere, kazımalara karşı daha dayanıklıdır. (Normal camdan 6 kat daha fazla)

İnce cam (Strohglas=saman camı) nedir?

Strohglas cam literatüründe ticari bir terimdir. Bu terimden içki bardağı olarak üretilmiş son derece ince cidarlı cam mamüller; çok ince, zarif, uzun ayaklı bardaklar anlaşılmaktadır.

Kalın cam (Waldglas = orman camı) nedir?

Kalın cam mamüller için kullanılan "orma camı" teriminin kökeni bugüne kadar tam bir açıklık kazanmamıştır. Bunun bir nedeni eski devirlerde camın hammaddeye ve yakıta yakınlı açısından ormanlık alanda yapılması olabilir. Bu tür cam en fazla Roma İmparatorluğu' nun yıkılmasından sonra ve Orta Çağda Avrupa'nın ticari yönden önemsiz, dağlık bölgelerinde üretilmiştir. Burada söz konusu olan gerçek anlamda bir potas camıdır.

Cam seramiği nedir?

İlk bakışta isim bir hayli şaşırtıcı olsa gerek ; çünkü seramikle cam tamamen ayrı maddelerdir. Cam şeffaf veya şeffafa yakın niteliği, amorf yapısı ve sert cisim olmasına rağmen kimyasal yapıyla sıvılara yaklaşan bir maddedir. Seramik ise bunun aksine şeffaf olmayan,kristalli yapısı bulunan bir cisimdir. Katı maddeler arasında sayılır.

"Cam seramiği" ise cam ile seramiğin bir arada bulunmasından çok iki materyalin içiçe bulunması söz konusudur. Cam seramiğinin temek maddesi cam benzer bir kimyasal bileşim olup, bu madde uygun işlemler sonucunda "cam özelliğini" yitirir ve böylece cam yapısı yanında bir oranda kristal yapısı da olan seramik nitelikli bir madde oluşur.

Cam Hastalığı Nedir?

Cam hastalığı denilen duruma genellikle eski çukur kaplar yakalanırlar. Burada sözü edilen dış yüzeydeki çatlak görüntülerdir. Camın dış yüzeyi bir örümcek ağını andırır ve hafif asitimsi kokar. Bir süre sonra kendiliğinden kopup düşen bir pullanma ortaya çıkar. Yüzeyden dökülen parçalardan arta kalan kısım pürüzsüzdür. Sonunda bardak kendiliğinden parçalanır. Bu durumun nedeni kısmen camda potasyum miktarının fazla olması (daha kolay eriyen, yumuşak cam elde etmek için camdaki potasyum miktarı çoğaltılır) veya saklama yerleridir.

Yazının devamı
İlk sayfaÖnceki SayfaSonraki SayfaSon Sayfa
1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14

 

 
VİTRAY

Vitray Nedir?

Vitrayın Tarihçesi

Camın Tarihçesi

Vitrayın Uygulama Alanları

Vitray Teknikleri

Tiffany (Bakırlı) Vitray

Kurşunlu Vitray

Boyama Vitray

 Mozaik Vitray (yapıştırma)

Diğer Vitray Teknikleri

Faydalı Bilgiler -Araçlar – Kaynaklar

Vitray Desenleri - Kalıpları - Şablonları

Vitray Bilgisayar Programları Download

Vitray Kitapları

Vitray Malzemeleri

Vitray Yapmanın Püf Noktaları

Vitrayların Fotoğraflanması

AYNA /
 DEKORATİF CAM ÇALIŞMALARI

Asit Gravür Ayna / Cam

Asit Koparma Ayna / Cam (Jirve)

Kumlama Ayna / Cam (Sablaj)

Mozaik Ayna

Vitray Ayna

Füzyon - Fizyon Cam (Eriyik)

Hediyelik Eşya

TİFFANY LAMBA - ABAJUR

Ayaklı Tiffany Lamba

Sarkıt Tiffany Lamba

Aplik (Duvar Lambası)

Ana Sayfa

E-mail

Site Map

Bu Siteyi Sık Kullanılanlara Ekle

Bu siteye link verin