Ana Sayfaya Git E-Posta Gönder Site Haritası


 

 

CAM NEDİR ? CAMIN TARİHÇESİ
  (14)

TÜRKLERDE CAM

Artukoğulları ve Selçuklular döneminde yapılan birçok medrese ve camide cam kullanıldığı Beyşehir Kubadabad Sarayı çevresinde yapılan kazılarda anlaşıldı. Saksonya'nın cam örneklerinin etkisinde 16.yüzyılda Bostancı Ocağına bağlı bir camcılar ocağı kuruldu. 17.yüzyılda Eğrikapı çevresinde cam üretim atölyeleri kuruldu. 18.yüzyılda Edirnekapı'daki Tekfur Sarayı yakınlarında kurulan atölye ile Bakırköy çevresindeki güherçile ocakları camcılıkta tek bölge oldu. 1975'te Beykoz'da bir Mevlevi dervişi Beykoz işi denen ışığa tutulduğunda ışığı yansıtan şişeler, bardaklar yaptı. 19.yüzyılın başında, Abdülmecit'in isteğiyle Çubuklu’da yeni bir cam ve billur atölyesi kurulunca cam işçiliğine ağırlık bu bölgede yoğunlaştı. Burada yapılan çeşmibülbül türü cam çok ünlendi.1899'da Paşabahçe'de Paul Modiano adlı bir Musevi 900 işçi çalıştıran büyük bir fabrika kurduysa da bu fabrika dış rekabete
dayanamayıp 1902'de kapanınca cam işçiliği İstanbul ve Anadolu'da küçük atölye çalışmalarıyla sınırlı kaldı. 1933'te Edirne civarında Bulgaristan göçmeni yurttaşlar lamba camı ve su bardağı üreten küçük bir fabrika kurdular.

Cumhuriyetten sonra Birinci Beş Yıllık planda bir cam endüstrisi kurulması programlanarak 1934'te bu görev İş Bankasına verildi. İş Bankası'nın girişimleriyle 3000 ton/yıl kapasiteli Paşabahçe Cam Fabrikaları A.Ş.ye devredildi. Üretiminde çağdaş modellerin yanı sıra çeşmibülbül gibi eski cam işçiliğine de önem veren bu fabrikaların ürünleri Ülkemiz için önemli bir döviz kaynağıdır. Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş . ayrıca 1961'de Çayırova,1969'da Topkapı, 1980'de Sinop,1981'de Trakya, 1984'te Kırıkkale cam fabrikalarını kurmuştur. 1993'te Trakya oto cam üretmeye başladı. 1994'te el imalatı üreticisi Denizli Cam Sanayi kuruldu. 1996'da Paşabahçe Mersin fabrikası cam ev eşyası üretmeye başladı. 1998'de Şişe Cam-Egypt şirketi kuruldu. Merkezi Münih/Almanya olan Schott Paşabahçe Gmbh Satış ve Dağıtım şirketi kuruldu. Türkiye'deki cam üretim faaliyetleri halen devam etmekte her geçen sene önemli ilerlemeler kaydetmektedir.

Camla ilgili daha fazla bilgi için
Cam Ocağı
sitesini ziyaret edebilirsiniz : http://www.camocagi.org

 

 

 

 
Yazının sonu
İlk sayfaÖnceki SayfaSon Sayfa
1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14

 
VİTRAY

Vitray Nedir?

Vitrayın Tarihçesi

Camın Tarihçesi

Vitrayın Uygulama Alanları

Vitray Teknikleri

Tiffany (Bakırlı) Vitray

Kurşunlu Vitray

Boyama Vitray

 Mozaik Vitray (yapıştırma)

Diğer Vitray Teknikleri

Faydalı Bilgiler -Araçlar – Kaynaklar

Vitray Desenleri - Kalıpları - Şablonları

Vitray Bilgisayar Programları Download

Vitray Kitapları

Vitray Malzemeleri

Vitray Yapmanın Püf Noktaları

Vitrayların Fotoğraflanması

AYNA /
 DEKORATİF CAM ÇALIŞMALARI

Asit Gravür Ayna / Cam

Asit Koparma Ayna / Cam (Jirve)

Kumlama Ayna / Cam (Sablaj)

Mozaik Ayna

Vitray Ayna

Füzyon - Fizyon Cam (Eriyik)

Hediyelik Eşya

TİFFANY LAMBA - ABAJUR

Ayaklı Tiffany Lamba

Sarkıt Tiffany Lamba

Aplik (Duvar Lambası)

Ana Sayfa

E-mail

Site Map

Bu Siteyi Sık Kullanılanlara Ekle

Bu siteye link verin