Louis Comfort Tiffany
(1848-1933)

 

Tiffany Vitraya ismini veren Louis Comfort Tiffany, 1837`de NewYork’ta kırtasiye mağazası olarak işe başlayan, günümüze bir imparatorluk olarak gelen ve filmlere konu olan ünlü mücevher mağazası Tiffany & Co.’ nun kurucusu Charles Lewis Tiffany’nin oğludur. Charles Lewis Tiffany 1902’de öldüğünde oğlu Louis Comfort Tiffany firmaya art direktörü olarak katıldı. Maddi bağımsızlığından ve yeniliklere karşı merakından dolayı birtakım denemelere başlamıştır. Amacı sanat ile günlük hayatı kaynaştırmaktı. Bu onun zamanında normal olmayan bir davranıştı. Sanat zenginler içindi, normal insanların gereksinimi olmaktan uzaktı. Avrupa’ya yaptığı bir gezide Chartres katedralini ziyaret etti. Katedralin muhteşem, renkli camlarının etkisinde kaldı. Dönüşünde hayatın her alanını kapsayacak şekilde, renkli camlar üzerine denemeler yaptı. Tiffany aynı zamanda parça camların kenarlarını bakır folyo ile kaplayarak lehimlemiş, o güne kadar kurşun oluklar içine yerleştirilen camın dünyasına yeni bir soluk katmıştır.

Louis Comfort Tiffany, 1880 yılında kendisi gibi çalışmalar yapan John la Forge ile tanışarak birlikte "Favrile" olarak adlandırdıkları yeni bir cam ürettiler. " Favrile" cam kendisinin ve diğer renklerle yol yol boyanmıştı ve renk güçlü olup ihtimaller sınırsızdı. Gökkuşağı görünümündeki bu taşa " Opalescent" (ışıklan renk renk yansıtan) adı verildi. Çok kısa sürede popülaritesi Amerika'dan Avrupa'ya yayıldı.  

Louis Comfort Tiffany , Bayaz Saray' da da ünlü oldu. 1882`de ABD Başkanı Chester Arthur, Louis Comfort Tiffany`den Beyaz Saray`ı yeniden dekore etmesini istedi. Bu da tasarımcının, Amerika`nın önde gelen tasarımcısı olduğunu kanıtlıyordu. 1900`e gelindiğinde genç Tiffany, Art Nouveau ve Art Crafts akımlarında dünya çapında bir lider olmuştu. Ünlü sanatçı teknik açıdan harika parlaklıktaki kurşunlu cam (kristal) ürünlerinden renkli Tiffany Favrile Camı`na, Amerika`da yetişen bitki ve çiçeklerden esinlenerek yaptığı mineli ve bir tablo güzelliğindeki mücevherlere kadar çok farklı türlerde sıra dışı tasarımlar yarattı.

Sanatçı 1933 yılında öldü.