Ana Sayfaya Git E-Posta Gönder Site Haritası


 

 
 
TİFFANY LAMBA - ABAJUR - APLİK

Ayaklı Masa Lambaları

Ayaklı Köşe Lambaları

Tavan Sarkıt Lambaları

Duvar Lambaları (Aplik)

   

 

Uygulama Alanları :

Evlerde, otellerde,  ve birçok mekanda  aydınlatma ve dekorasyon amacıyla kullanılmaktadır. Ayaklı masa lambası, ayaklı köşe lambası, tavan sarkıt lamba, aplik duvar lambası olarak sınırsız desen, form ve ölçekte Tiffany tekniğiyle ( Louis Comfort Tiffany tarafından geliştirilmiş vitray tekniği.) üretilir. Kullanıldığı mekanlarda renkli camların ışığı yansıtması ile göze hoş gelen görüntüler oluşturur. Tiffany dışında kurşun ve boyama teknikleriyle de lamba üretilmektedir. Fakat kurşunun sert malzeme olması nedeniyle kavisli formda ve yoğun desenlerde lambalar üretmekte zorluk çekilir.

Kullanlılan Malzemeler:

Renkli Camlar, köpük Lamba kalıbı, Cam kesme elması, Cam pensesi, Cam çapaklarını temizlemek için  rodaj makinesi, Bakır folyo (1/4 veya 7/32), Havya (80w veya 100w), Lehim (60/40), Lehim pastası, Patina suyu (bakır veya siyah), Yumuşak uçlu ufak fırça

Yapılışı:

Yapılması tasarlanan lambanın desen, form ve ebadı belirlenir.  Hazır Tiffany Lamba modellerinden biri seçilir. Hazır modellerde; üstü silikon kaplı köpük kalıbın üzerine desen çizilmiştir ve karton cam kalıpları kesilmiş olarak hazırdır.  Eğer özgün desen - form ve ölçüde tasarım yapılması isteniyorsa  lambanın örüleceği form ve ebatta köpük kalıp hazırlanır. (kalıp yekpare yada lambanın 1/3 ü 1/4 ü gibi .. ebatlarda olabilir.) Kalıbın üzerine desen geçirilir - çizilir sonra üstü silikon kaplanıp kuruması beklenir. Daha sonra desen kartona geçirilir-çizilir ve makasla kesilerek seçilen renklere göre ayrılır. Bu karton kalıplar renkli camlar üzerine konarak permanent türü bir kalemle çizilir. Cam elması ve cam pensesi kullanarak çizgilerden kesilerek ayrılır . Kesilen camların çapakları  rodaj makinesi yardımıyla alınır. Camların kenarları bakır folyo ile kaplanır. Desen, köpük kalıp üzerinde aşağıdan yukarıya doğru örülmeye başlanır. Kalıbın üstüne toplu iğne yardımı ile yerleştirilmiş parçalar (bütün parçalar bir anda yerleştirilmez lokal olarak yerleştirilir) lehim ve havya yardımıyla küçük puntolar atılırak birleştirilir. Bu şekilde kalıbın tamamı örülür. Daha önceden lehimle puntolanmış camların birleşme yerlerine önce lehim pastası fırça yardımıyla sürülür ve sonra tamamen lehim eritilerek birleştirilir. (Dış yüzeye iç yüzeyden daha fazla lehim eritilerek kabartılır.) Eğer Tiffany lamba yekpare olarak örülmemişse, parçalar daha sonra birleştirilir. Lambanın içi ters çevirilerek çalışma masası üzerinde lehimlenir. Lambanın üstü ve altı bakır tel veya kurşun çubuk dönülerek (lehimlenir) sağlamlaştırılır. Daha sonra lamba ılık suyla deterjan ve sünger yardımıyla temizlenir. Temizlenen vitray, lehimleri isteğe göre patina suyu ile bakır veya siyah renkte karartma işlemi yapılır. Daha sonra abajurun montaj  işlemi gerçekleştirilir.

     


 


 


 


 

 
VİTRAY

Vitray Nedir?

Vitrayın Tarihçesi

Camın Tarihçesi

Vitrayın Uygulama Alanları

Vitray Teknikleri

Tiffany (Bakırlı) Vitray

Kurşunlu Vitray

Boyama Vitray

 Mozaik Vitray (yapıştırma)

Diğer Vitray Teknikleri

Faydalı Bilgiler -Araçlar – Kaynaklar

Vitray Desenleri - Kalıpları - Şablonları

Vitray Bilgisayar Programları Download

Vitray Kitapları

Vitray Malzemeleri

Vitray Kursu

Vitrayların Fotoğraflanması

DEKORATİF AYNA /
 DEKORATİF CAM ÇALIŞMALARI

Asit Gravür Ayna / Cam (Jirve)

Kumlama Ayna / Cam (Sablaj)

Mozaik Ayna

Vitray Ayna

Füzyon - Fizyon Cam (Eriyik)

Hediyelik Eşya

TİFFANY LAMBA - ABAJUR

Ayaklı Tiffany Lamba

Sarkıt Tiffany Lamba

Aplik (Duvar Lambası)

Ana Sayfa

E-mail

Site Map

Bu Siteyi Sık Kullanılanlara Ekle

Bu siteye link verin