Ana Sayfaya Git E-Posta Gönder Site Haritası


 

 


TİFFANY (BAKIRLI) VİTRAY

 

* Sayfanın aşağısındaki linklerden örnek desenleri görebilirsiniz.

 

Uygulama Alanları :
 

Louis Comfort Tiffany tarafından geliştirilmiş teknikle yapılan Tiffany (bakırlı) vitraya Evlerde, otellerde,  ve birçok mekanda kapı camları, pencere camları, merdiven boşluğu pencereleri, mutfak - banyo dolap kapakları, tavan camları - kubbe, ışıklı duvar panoları, ayırıcı paneller -paravanlar – seperatörler, masa, lamba – abajur – aplik ve özgün hediyelik eşyalarda dekorasyon ve aydınlatma amaçlı kullanılmaktadır.

 

Kullanlılan Malzemeler:

Cam kesme elması, Cam pensesi,Cam çapaklarını temizlemek için cam törpüsü veya rodaj makinesi, Kalem (permanent)türü, renkli cam, Bakır folyo (1/4veya7/32), Havya (80w veya 100w), Lehim (60/40), Lehim pastası, Bakır folyo oksid temizleme suyu,Beyaz ince karton ve aydınger kağıdı ,Patina suyu bakır veya siyah, Yumuşak uçlu ufak fırça


Yapılışı:

Yapılması tasarlanan eskiz aydınger kağıdına çizilip renklendirilir ve her bir parça tek tek numaralandırılıp kartona kopya edilir. Daha sonra parçalar makas yardımıyla kesilir. Kesilen bu karton kalıplar renkli camlar (daha önceden seçilen renklere göre)  üzerine konarak permanent türü bir kalemle çizilir. Cam elması ve cam pensesi  kullanarak çizgilerden kesilerek ayrılır . Kesilen camların çapakları el törpüsü yada rodaj makinesi yardımıyla alınır. Camların kenarları bakır folyo ile kaplanır. Bütün parçalar bittikten sonra cam parçaları desen üstünde bir araya getirilir. Camların lehimlenecek bakır folyolu yüzeylerine bir fırça ile lehim pastası sürülür ve birbirine havya yardımıyla lehimlenir. (her iki yüzeye de lehimleme yapılır.) Daha sonra kenarlarına kurşun dönülenerek vitray sağlamlaştırılır. Temizlenen vitray, lehimleri isteğe göre patina suyu ile bakır veya siyah renkde karartma işlemi yapılır. Vitray montaja hazır hale gelmiştir.

 

* Tasarımlar hayal gücüyle sınırlıdır. Sanatçının bilgi, becerisi, emeğiyle yaratılan eserler bulunduğu mekanın özellikleri ve ışığının katkısıyla değerini arttırır.  

Aşağıdaki linklerden örnek desenleri görebilirsiniz.

Çiçek Manzara Desenleri
Hayvan Figürlü Desenler
Geomotrik Desenler
İnsan Figürlü Desenler
Çeşitli Desenler

 

 
VİTRAY

Vitray Nedir?

Vitrayın Tarihçesi

Camın Tarihçesi

Vitrayın Uygulama Alanları

Vitray Teknikleri

Tiffany (Bakırlı) Vitray

Kurşunlu Vitray

Boyama Vitray

 Mozaik Vitray (yapıştırma)

Diğer Vitray Teknikleri

Faydalı Bilgiler -Araçlar – Kaynaklar

Vitray Desenleri - Kalıpları - Şablonları

Vitray Bilgisayar Programları Download

Vitray Kitapları

Vitray Malzemeleri

Vitray Kursu

Vitrayların Fotoğraflanması

DEKORATİF AYNA /
 DEKORATİF CAM ÇALIŞMALARI

Asit Gravür Ayna / Cam

Asit Koparma Ayna / Cam (Jirve)

Kumlama Ayna / Cam (Sablaj)

Mozaik Ayna

Vitray Ayna

Füzyon - Fizyon Cam (Eriyik)

Hediyelik Eşya

TİFFANY LAMBA - ABAJUR

Ayaklı Tiffany Lamba

Sarkıt Tiffany Lamba

Aplik (Duvar Lambası)

Ana Sayfa

E-mail

Site Map

Bu Siteyi Sık Kullanılanlara Ekle

Bu siteye link verin