Ana Sayfaya Git E-Posta Gönder Site Haritası


 

 

Vitrayların fotoğraflanmasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var...  (2)

Flaş mı? Asla!..

Vitrayların bulundukları mekanlar genellikle loş ortamlardır; yani ışık bakımından zayıf ortamlardır. Bu tip mekanlarda fotoğraf makinenizi otomatik çekim modunda bırakmamanız daha doğru olacaktır. Çünkü otomatik modda çekim yaparken ışık miktarının az olduğunu düşünen fotoğraf makineleri flaşı devreye sokma eğilimindedir. Oysa flaş vitray fotoğrafı çekerken kullanılması düşünülebilecek en son malzemedir. Vitrayın bütün güzelliği ters ışık altında ortaya çıkar. Flaş ışığı gibi bir cephe aydınlatması hem ters ışığın etkisini azaltır hem de yüzeyden yansıma yaparak her şeyi berbat eder. Bu yüzden fotoğraf makinenizin flaşını kapalı tutmalı ve çekim modunu da mümkünse “manuel”e getirmelisiniz. Gerçi diyafram öncelikli (A) ve enstantane öncelikli (S Tv) modlar da kullanılabilir ama böyle bir konuda tüm kontrolün sizde olmasında yarar vardır. Öte yandan makineniz yalnızca otomatik modda kullanılabiliyorsa ya da eğer çok basit bir fotoğraf makinesine sahipseniz o zaman en iyisi hiç vitray fotoğrafı çekmeye çalışmayın çünkü sonuç alamazsınız! Zaten her durumda her şeyin fotoğrafını çekebilen makineler olsaydı o zaman fotoğrafçılık diye bir meslek de olmazdı kocaman ve pahalı fotoğraf makineleri de üretilmezdi değil mi? 

Tripod Gerekir mi?

Yazılarımı düzenli olarak izleyenler hemen her tür konunun çekiminde tripod kullanılmasının önemine değindiğimi anımsarlar. Ancak vitrayların görüntülenmesinde tripod kullanımına gerek olduğunu düşünmüyorum. Eğer dışardaki hava çok kapalıysa ve vitrayda kullanılan renkler çok koyuysa o zaman yaptığınız ışık ölçümü size tripodun gerekli olduğunu zaten söyleyecektir. Ama şunu akılda tutmakta yarar vardır: Vitray fotoğrafı çekerken alan derinliği gibi bir sorunumuz olmayacağından diyaframı kısmamızın bize sağlayacağı hiçbir şey yoktur. Dolayısıyla rahatlıkla en açık diyaframı kullanabiliriz. Bu da genellikle bize yeterince yüksek enstantane değerlerini kullanma olanağını sağlar. Ama örneğin 85 mm’lik bir objektifle ve en açık diyaframda çalışıyor olmanıza karşın 1/15 ya da 1/30 sn gibi bir değerle karşılaşıyorsanız o zaman elbette tripod kullanmanız gerekir. Sonuçta kuralımız basit: “Kullandığımız optiğin odak uzunluğuna eşdeğer bir enstantane elde tutarak çekim yapmamıza izin verecek olan en uzun süredir. Bu değer ve bundan daha kısa sürelerde elde tutarak çekim yapabiliriz.” 

Yüksek ASA Seçeneği

Öte yandan genellikle cami kilise sinagog gibi yapıların fotoğraflarını çekmek isteyen bir fotoğrafçı mutlaka yanında bir tripod taşımalıdır. Çünkü bu mekanlarda yalnızca vitraylar yoktur; eşsiz tavan süslemeleri kapı detayları halılar mumlar kandiller ikonlar hatlar vardır. Genel bir görüntü ya da bir ayrıntı için genellikle bu ortamların ışığı çok düşüktür ve elde tutarak çekim yapmaya pek elverişli değildir. Bu durumda fotoğrafçının iki seçeneği vardır. 1) Çok geniş açılı ve ışık geçirgenliği yüksek bir objektif (örneğin 20mm 1:2.8) ile birlikte yüksek ASA (ISO) değerine sahip bir film (örneğin 400 ASA) kullanarak elde çekim yapmak. Bu rahat çalışmak açısından tercih edilebilir bir yaklaşımdır. Ancak hem alan derinliğindeki kayıplar hem yüksek ASA’lı filmin iri grenli yapısı hem de bu filmin renk doygunluğunun az olması gibi olumsuzlukları baştan kabul etmek şartıyla! Artı eğer dijital bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız yüksek ASA seçeneğinde hem çözünürlüğünüz azalacak hem de “noise” adı verilen görüntü kirliliği de artacaktır. 2) Herhangi bir objektif ve herhangi bir film ile birlikte maksimum alan derinliği elde etmek için en kısık diyaframı tercih etmek. Bunun için de zorunlu olarak bir tripod kullanmak. Bu durumda oldukça keskin ve doygun renkli görüntülere ulaşma şansınız vardır ancak çalışma güçlüğüne ek olarak uzayan poz süreleri nedeniyle ibadet eden insanların flulaşmaları da kaçınılmazdır. Sonuçta hangi seçeneği seçerseniz seçin mekanı bütün olarak görmek istediğiniz çekimlerde şu sorunla karşılaşmanız kaçınılmazdır: Vitraylardan camlardan ve kandillerden (mumlardan) gelen ışık pozometrenizi yanıltacaktır. Burada yapmanız gereken şey makinenizi tavana ya da ışıksız bir duvara doğrultup buradan yansıyan ışığı ölçmek ve ayarlarınızı bu değere göre yapmak olacaktır. Ya da çok genel bir yaklaşımla vitray ve pencerelerden giren ışığın 1-15 stop eksik pozlandırmaya neden olacağını hesaplayıp 1- 15 stop fazla pozlandırma yapılabilir. Ama dediğim gibi bu çok genel bir yaklaşımdır ve mekanın özelliklerine göre değişim gösterebilir. Bu yüzden ışık kaynağı bulunmayan bir yüzeyden ölçüm yapmak daha doğru bir yöntemdir.

Yalnızca vitraylar söz konusu olduğunda yüksek ASA’lı film kullanmanızı hiç önermem. Çünkü hem çözünürlüğünüz ve keskinliğiniz hem de renk doygunluğunuz azalacaktır. Oysa vitrayların asıl gücü renklerindedir ve bu konuda herhangi bir taviz vermenin anlamı da yoktur.  

Saygı...

Vitrayların fotoğraflanması konusunda son olarak şu tavsiyede bulunmak istiyorum: İbadetini yapan ya da ziyaretçi olarak orada bulunan insanları lütfen rahatsız etmeyin. Bazı kişiler ya da topluluklar fotoğraflarının çekilmesini istemeyebilir. Bunu anlayışla karşılamak gerekir. Ya da bazı mekanlarda fotoğraf çekimi için ayrıca ücret ödemek gerekebiliyor. Sonuçta herhangi bir tatsızlıkla karşılaşmamanız için önceden o mekanda fotoğraf çekimi yapılıp yapılamayacağını öğrenmeniz gerekir. Herhangi bir engel olmasa bile varlığınızla oradaki insanları tedirgin edebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Olabildiğince sessiz ve seri bir şekilde işinizi yapmaya gayret edin.

Önceki Sayfa

 

 
VİTRAY

Vitray Nedir?

Vitrayın Tarihçesi

Camın Tarihçesi

Vitrayın Uygulama Alanları

Vitray Teknikleri

Tiffany (Bakırlı) Vitray

Kurşunlu Vitray

Boyama Vitray

 Mozaik Vitray (yapıştırma)

Diğer Vitray Teknikleri

Faydalı Bilgiler -Araçlar – Kaynaklar

Vitray Desenleri - Kalıpları - Şablonları

Vitray Bilgisayar Programları Download

Vitray Kitapları

Vitray Malzemeleri

Vitray Kursuı

Vitrayların Fotoğraflanması

DEKORATİF AYNA /
 DEKORATİF CAM ÇALIŞMALARI

Asit Gravür Ayna / Cam

Asit Koparma Ayna / Cam (Jirve)

Kumlama Ayna / Cam (Sablaj)

Mozaik Ayna

Vitray Ayna

Füzyon - Fizyon Cam (Eriyik)

Hediyelik Eşya

TİFFANY LAMBA - ABAJUR

Ayaklı Tiffany Lamba

Sarkıt Tiffany Lamba

Aplik (Duvar Lambası)

Ana Sayfa

E-mail

Site Map

Bu Siteyi Sık Kullanılanlara Ekle

Bu siteye link verin